piątek, 27 maja 2016

Mapowanie transportu GDP


W efekcie mapowania temperatury użytkownik poznaje punkty o skrajnej charakterystyce temperaturowej (o temperaturze minimalnej i maksymalnej) i ma szansę porównania ich z wymaganymi parametrami dla konkretnych preparatów (kryteria akceptacji). W przypadku rozbieżności, jeśli zmierzona temperatura minimalna jest niższa niż dopuszczalna lub jeśli zmierzona temperatura maksymalna jest wyższa niż dopuszczalna, można podjąć niezbędne działania, np.:

– nie umieszczać produktu wrażliwego na zmiany temperatury w problematycznym miejscu,
– wdrożyć odpowiednie procedury postępowania (troska o zamknięcie drzwi),
– zmienić konfigurację regałów lub półek,
– zmienić położenia regałów lub półek, w celu zwiększenia efektywności cyrkulacji powietrza,
– zmienić lokalizację urządzeń grzewczych/nawiewników, dodać funkcję klimatyzacji (chłodzenia),
– zwiększyć wydajność instalacji wentylacyjnej.
Kolejnym wnioskiem praktycznym z pomiarów rozkładu temperatury jest wyznaczenie ilości i lokalizacji punktów pomiarowych do stałego monitoringu temperatury. Ilość czujników nie musi być zgodna z ilością zastosowaną do mapowania. Zwykle wystarcza umieszczenie czujników w kilku reprezentatywnych miejscach oraz punktach podatnych na wpływ czynników zewnętrznych.
Po zakończeniu procesu mapowania przestrzeni magazynowych, włącznie z opracowaniem statystycznym danych, powstaje historyczny obraz rozkładu wartości krytycznych parametrów przechowywania produktów leczniczych w czasie. W tej sytuacji rozmieszczenie czujników do stałego monitoringu wartości temperatury i wilgotności nie powinno już stanowić problemu, należy jeszcze pamiętać, iż sprawny system monitorowania nie oznacza dużej ilości czujników. Czujniki powinny się znajdować w miejscach najbardziej krytycznych, gdzie temperatura istotnie odbiega od wartości zadanej. Przeprowadzenie mapowania temperatury i wilgotności nie stanowi jedynie podstawy do stworzenia dokumentu uzasadniającego rozmieszczenie czujników stałego monitoringu, dostarcza również cennych informacji na temat danej przestrzeni magazynowej i może stanowić podstawę do podjęcia niezbędnych zmian instalacyjnych, prowadzących do uzyskania optymalnych warunków do przechowywania produktów leczniczych

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz